Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

   
Kalite  

Üretimimizde hammaddemiz olan buğdayın fabrika kabulünden, üretilen ve paketlenen unların sevkiyatına kadar her aşamada en son dünya teknolojisi ve bilgisi kullanılmaktadır. Tüm aşamalar elektronik ortamda tutulmaktadır. Laboratuarımızda üretimimizin kalite kontrolleri, BRABENDER, CHOPIN VE PERTEN makineleri ile dünya standartlarında yapılıp, ürünlerimiz siz değerli müşterilerimize gurur ile sunulmaktadır.

Başlıca hedefimiz birinci sınıf kalite ve tekniği kullanmak, sürekli müşteri ve personel memnuniyetidir.

Kalite politikası gereksinimlerinin karşılanabilmesi için;
  • Kalite güvence sistemini eksiksiz uygulamak
  • Müşterilerimizin değişen, gelişen isteklerini karşılayacak ürünleri araştırmak, mevcut olan ürün ve hizmetleri geliştirmek için takım anlayışının oluşturduğu güç birliğini sürekli kılmak
  • Kalite politikası ve kalite hedeflerini, veri analizlerini, düzenleyici ve önleyici faaliyetleri, kalite yönetim sisteminin etkinliğini sürekli iyileştirmek
  • Yüksek verimliliği hedef alarak gerekli faaliyetleri planlamak ve uygulamak, çalışma prensibimiz olmuştur.

Tekirdağ Un yüksek standartlardaki üretim, teknoloji ve kalite kriterlerini TSE, ISO 9001-2008, HACCP belgeleriyle kanıtlamıştır. 2007 yılında şirketimiz HACCP sistem belgesinin kalite ve güvenlik anlayışı açısından en güncel uyarlaması olan ISO 22000:2005 belgesi ile ödüllendirilmiştir.

2011 yılında sürekli iyileştirmeyi temel  alan kalite sistemimizi, dünya çapında güvenilir INTERTEK belgeleri ile geliştirerek yenilendi.Mevcut sistemimize, GFSI (Global Food Safety Initiative)’ ın onayladığı standartlardan biri olan FSSC 22000 belgesini de ekleyerek çıtamızı yükseltmenin mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. 2011 yılında FSSC 22000 belgesini Dünya çapında 600 ü aşkın firma arasında alan, Türkiye’ de ki ilk 5 firma dan biri ve buğday unu üretim sektöründe bu belgeyi ilk alan firma “ Tekirdağ Un Sanayi” oldu.

Gelişen ve doğal ürünlere dönen bilinçli tüketici talepleri çerçevesinde, 2012 yılında CERES tarafından onaylı ORGANIK ÜRETİCİ Sertifikası ile Organik ürün tedariğine başlanmıştır.

2012 yılında laboratuarımızda yapılan yeni yatırımlarla birlikte mikrobiyolojik parametre analizlerini kendi bünyesinde yapan tek fabrika olma özelliğini taşıyoruz.

2008 yılında başlatılan Toplam Kalite Yönetim çalışmaları, tüm iş süreçlerinde kalite bilincinin yaratılması temeline dayanır. Kalite yönetim sistemimiz, çalışanlar, müşteriler, tedarikçiler, çevre ve toplumdan oluşan paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerinin en etkin ve doğru şekilde karşılanmasını sağlamak üzere yapılandırıldı. Önleyicilik yaklaşımına dayalı "Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi", güvenle tüketimi sağlamayı hedefliyor.